AMASYA GENELGESİ

(23 Temmuz-7 Ağustos 1919)

 

 

Madde 1

Vatanın bütünlüğü ve Milletin istiklali tehlikededir.

 

Madde 2

İstanbul Hükümeti üzerine aldığı sorumluluğu yerine getirememektedir. Bu hal adeta milletimizi yok olmuş olarak gösteriyor.

 

Madde 3

Milletin istiklalini, yine milletin azim ve kararı kurtaracaktır.

 

Madde 4

Milletin içinde bulunduğu durum ve şartlara göre harekete geçmek ve haklarını yüksek sesle dünyaya duyurmak için her türlü tesir ve kontrolden milli bir heyetin varlığı zorunludur.

 

Madde 5

Anadolu’nun her bakından en emniyetli yeri olan Sivas’ta, milli bir kongrenin acele olarak toplanması kararlaştırılmıştır.

 

Madde 6

Bunun için bütün vilayetlerin her sancağından milletin güvenini kazanmış üç temsilcinin mümkün olduğu kadar çabuk yetişmek üzere hemen yola çıkarılması gerekmektedir.

 

Madde 7

Her ihtimale karşı, bu meselenin bir milli sır halinde tutulması ve temsilcilerin, lüzum görülen yerlerde , seyahatlerini kendilerini tanıtmadan yapmaları lazımdır.

 

Madde 8

Doğu vilayetleri adına, 10  Temmuzda, Erzurum’da bir kongre toplanacaktır.Bu tarihe kadar diğer vilayetlerin temsilcileri dek Sivas’at gelebilirlerse,ü Erzurumr Kongresi’nink üyeleri,e Sivasr Kongresi’neg katılmake üzereç harekete edeceklerdir.r