ATATÜRK’ÜN EVRENSELLİĞİ

 

 

             

 

            TÜRK ULUSUNUN KURTARICISI VE TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURUCUSU EVRENSEL BOYUTLARDA BÜYÜK İNSAN ATATÜRK’ÜN SAYISIZ ÖZELLİKLERİNDEN YALNIZCA BİRİ BİLE ONA TARİHTE ÇOK ŞEREFLİ BİR YER SAĞLAYABİLİRDİ.

 

            ATATÜRK SAVAŞLARDAKİ BAŞARILARIYLA BÜYÜK BİR ASKER, GERÇEKLEŞTİRDİĞİ DEVRİMLERLE BÜYÜK BİR İNKILAPÇI OLDUĞU KADAR; GÖRÜŞLERİNDEKİ SAĞLAMLIK, DOĞRULUK, GERÇEKÇİLİK ULUSLARARASI  İLİŞKİLERDE GÜVENİRLİK, KARARLILIK, BARIŞ VE İNSAN SEVERLİK DEĞERLERİ İLE DE BÜYÜK BİR DEVLET ADAMIDIR.

 

            ASKER ATATÜRK

 

            TARİHİN ALTIN SAYFALARI İÇİNDE HAKLI YERİNİ ALAN ATATÜRK HEYŞEYDEN ÖNCE BİR ASKER BİR KOMUTANDIR. ÖYLE Kİ; HAYATININ 12 YILI HARP MEYDANLARINDA GEÇMİŞ YENİLGİ TANIMAMIŞ BİR KOMUTANDIR. ASKERİ DEHA SAHİBİ OLDUĞUNU SİMGELEYEN “UZAĞI GÖRME, DOĞRU KARAR VERME, CESARET, İRADE VE AZİM, SORUMLULUĞU BENİMSEME, KARARLILIK, YARATICILIK, SEVK VE İDARECİLİĞİ, İNSİYATİF SAHİBİ OLMA” GİBİ NİTELİKLERİ DAHA ÖĞRENCİLİK YILLARINDA ORTAYA ÇIKMIŞTI. ATATÜRK AYNI ZAMANDA BİR HATİPDİ. ÇANAKKALE’DE İLK ÇIKARMA GÜNÜ, CONKBAYIRINDA DAĞINIK ÇEKİLEN ERLERİ DURDURAN BÜYÜLEYİCİ KONUŞMASI, YİNE 8 NCİ TÜMENİ CONKBAYIRINDA SİPERLERİNDE SÜNGÜ HÜCUMUNA KALDIRIRKEN; ADETA UÇURUMLARI GÖRMEZCESİNE KÜKREMELERİNİ SAĞLAYAN SÖYLEVİ, O’NU TARİHİN ENDER RASTLANAN SAVAŞ HATİPLERİNDEN BİRİ YAPMUŞTIR.

 

            ATATÜRK’ÜN RUH VE UYGARLIK CESARETİ DE ÇOK YÜKSEKDİ

 

            İNGİLİZLER KİREÇTEPEYİ TOPÇU ATEŞİ ALTINA ALMIŞLARDI. 38’LİK GÜLLELER YAĞIYOR, DEĞİL İNSAN KUŞ BİLE GEÇEMİYORDU. TEPEYİ ALMAK İÇİN ERLER TEREDDÜT İÇİNDE BEKLERKEN M.KEMAL ASKERLERİNİN ARASINA KARIŞTI.

 

NİÇİN KARŞIYA GEÇMİYORSUNUZ DİYE SORDU.

 

DÜŞMAN ÖLÜM SAÇIYOR GEÇİLMEZ, CEVABINI ALINCA HİÇ TEREDDÜT ETMEDEN;

ORADAN BÖYLE GEÇİLİR DEDİ VE İLERİ ATILDI.

KOMUTANLARININ İLERİ ATILIŞINI GÖREN ASKERLER; HEP BİRDEN TOZ DUMAN, ALEV VE ÖLÜM KASIRGASI İÇİNDE KOŞTULAR VE KİREÇTEPE’Yİ ALDILAR.

 

 

SAVAŞ ALANINDA KOMUTANIN ERLERİNİN ARASINDA BULUNMASI ONLARIN SAVAŞA ADAPTE OLMALARINA BÜYÜK BİR ETKİ YAPAR. NAPOLYON’UN DEDİĞİ GİBİ “SİLAH VE TEKNOLOJİNİN YANI SIRA, MOTİVASYON SAVAŞIN KAZANILMASINDA % 50 ETKİLİDİR.

ATATÜRK İNİSİYATİF SAHİBİYDİ.

 

“ZABİT VE KUMANDAN İLE HASBİHAL” ADLI ESERİNDE İNİSİYATİFİ ŞU ŞEKİLDE  TANIMLAR.

 

            “ŞÜPHESİZ KOMUTANINDAN ERİNE KADAR HER BİRLİĞİN KENDİNE AİT GÖREVİ BİLMESİ, YAPABİLMESİ VE BÜTÜN EMİR SAHİPLERİNİN KENDİLİKLERİNDEN DÜŞÜNEREK DURUMUN GEREĞİNE GÖRE İŞ GÖREBİLMESİ SAĞLANMADIKÇA, BİR TAKIM İNSAN YIĞINLARINA ORDU DEMEK YANLIŞ OLUR”

 

            DERNE’DEKİ KÜÇÜK BİRLİKLERLE TÜM TEKNİK İMKANSIZLIKLARA RAĞMEN İTALYAN ASKERLERİNE KARŞI GÖSTERİLEN BAŞARIYI ATATÜRK ŞÖYLE DEĞERLENDİRMİŞTİR:

 

            “GÖRÜLÜYORKİ ELDEKİ ARAÇ ORTAÇAĞDAN KALMA DAHİ OLSA BİR KUVVETİN FERTLERİ BİZZAT BİLGİLİ VE GİRİŞİMCİ OLUR, DURUMUN GEREĞİNİ ANLAR VE GÖRÜLECEK İŞ İÇİN; ADIM BAŞINDA BİR EMRE BİR UYARIYA İHTİYAÇ GÖSTERMEDEN KENDİLİĞİNDEN İŞ GÖRMEDE YETİŞMİŞ BULUNURSA KARŞISINDAKİ BU NİTELİKTEN YOKSUN KALDIKÇA GELİŞEN DÜNYANIN EN BÜYÜK DEĞERLERİYLE  MUTLU OLSA BİLE ZAFER KAZANAMAZ”  

 

            ATATÜRK HAYATI BOYUNCA AĞIR SORUMLULUKLAR YÜKLENMİŞTİR VE DAİMA BUNUN ÖRNEKLERİNİ VERMİŞTİR. BUNUN EN GÜZEL ÖRNEĞİ SAKARYA MEYDAN MUHAREBESİ ÖNCESİNDE DÜŞMANLA ARAYA 100 KM. MESAFE KOYARAK; ORDUYU SAKARYA NEHRİ GERİSİNE ÇEKMESİDİR.

 

            “SORUMLULUK YÜKLENMEYEN VE BUNUN GETİRECEĞİ YÜKÜMLÜLÜĞÜ ÜZERİNE ALAMAYAN LİDERLERİN HAYATINDA BÜYÜK BAŞARILAR KAZANMASI DÜŞÜNÜLEMEZ” DER VE DEVAM EDER “SORUMLULUK YÜKÜ HER ŞEYDEN ÖLÜMDEN BİLE AĞIRDIR.”

 

ASKERİ YÖNÜNÜN BİR BÖLÜMÜNÜ VERMEYE ÇALIŞTIĞIM M.KEMAL ATATÜRK YÖNETTİĞİ TÜM SAVAŞLARDA; VE ÖZELLİKLE KURTULUŞ SAVAŞINDA TEŞKİLAT, SİLAH SİSTEMİ VE ASKERİ ÖĞRETİ ARASINDA ÇOK İYİ BİR UYUM GERÇEKLEŞTİRMİŞ VE TÜM YOKLUKLARA KARŞIN BÜYÜK BİR ZAFER KAZANMIŞTIR. BÜTÜN KOMUTANLIK NİTELİKLERİYLE SADECE TÜRK ULUSUNUN DEĞİL; TÜM DÜNYA ÜLKELERİNİN TAKDİR ETTİĞİ BİR ÇOĞUNUN DA ÖRNEK ALDIĞI BİR KOMUTAN OLMUŞTUR.

ATATÜRK ZAFERİ SAĞLAYAN BU ORDUYA HAKKIYLA BAŞKOMUTANLIK ETMİŞTİR. ÜMİTSİZLİK ANLARINI YENMİŞ, VASITASIZLIK VE İMKANSIZLIK UNSURLARINI ETKİSİZ BIRAKMIŞTIR.

İNKILAPÇI ATATÜRK

            MODERN TÜRKİYE’NİN DOĞUŞU BÜYÜK BİR İNKILABIN ESERİDİR. ATATÜRK’E GÖRE İNKILAP; “TÜRK MİLLETİNİ SON YÜZYILLARDA GERİ BIRAKMIŞ OLAN KURUMLARI YIKARAK; YERLERİNE MİLLETİN EN YÜKSEK MEDENİYET GEREKLERİNE UYGUN OLARAK İLERLEMESİNİ SAĞLAYACAK, YENİ KURUMLARI KOYMUŞ OLMAKTIR.”

 

            II.VİYANA KUŞATMASINDAN SONRA GEREK SİYASİ VE GEREKSE EKONOMİK AÇIDAN SÜREKLİ GERİLEYEN OSMANLI İMPARATORLUĞU I NCİ DÜNYA SAVAŞI SONUNDA TAMAMEN PARÇALANMIŞ, MİLLETİN RUHUNU UMUTSUZLUK DUYGUSU KAPLAMIŞ, TOPYEKÜN YOK OLMANIN EŞİĞİNE GELMİŞKEN, KENDİ BAĞRINDAN YETİŞEN BİR TÜRK MİLLİYETÇİSİNİN ÖNDERLİĞİNDE MAKUS TALİHİNİ YENMİŞTİR.

 

            ATATÜRK İNKILABININ İLK BELİRTİLERİ, MİLLİ İRADENİN DİLE GETİRİLDİĞİ İLK RESMİ BELGE OLAN AMASYA GENELGESİ İLE SİYASAL ALANDA GÖRÜLÜR VE SAFHALARA BÖLÜNMÜŞ OLARAK  ÇAĞDAŞ TÜRKİYE CUMHURİYETİ’NİN KURULUŞUNA YÖNELİR. 29 EKİM 1923 YILI AKŞAM SAAT 20.30 SIRALARINDA MECLİS’DEKİ 158 ÜYENİN OYBİRLİĞİYLE “TÜRKİYE DEVLETİ BİR CUMHURİYETTİR” KARARI ALINDIĞINDA BÜYÜK DÖNÜŞÜM BAŞLAMIŞ OLUYORDU.

 

            HEMEN BİR YIL SONRA HALİFELİK KALDIRILIP ŞER’İ MAHKEMELER VE ŞEYHÜLİSLAMLIK KALDIRILACAK, MEDRESELER KAPATILACAK, ŞAPKA KANUNU VE MİLADİ TAKVİM KABUL EDİLECEK, İKİ YIL SONRA TEKKE VE ZAVİYELER KAPATILACAK VE MECLİSE “HAKİMİYET MİLLETİNDİR” LEVHASI ASILACAKTI. ÜÇ YIL SONRA 1926’DA O GÜNE DEĞİN İKİNCİ SINIF VATANDAŞ DURUMUNDAKİ KADINLARLA ERKEKLERE EŞİT YURTTAŞLIK HAKKI TANINARAK KİTLENİN BİR PARÇASININ TOPRAĞA ZİNCİRLE BAĞLANMASININ ÖNÜNE GEÇİLECEKTİ. 1928’DE İSE LATİN ALFABESİ KABUL EDİLECEKTİ. BU KÖKLÜ DEĞİŞİKLİKLERİ GERÇEKLEŞTİRİRKEN AMAÇ YENİ VE MODERN BİR TÜRK DEVLETİ’NİN KURULMASI, DİN VE MEZHEP İDEOLOJİSİ YERİNE, MİLLİYET FİKRİNİN MİLLETÇE KABUL EDİLMESİ, BATI UYGARLIĞINI MEYDANA GETİREN BİLİMİN HAYAT İÇİN TEK YOL GÖSTERİCİ OLARAK KABUL EDİLMESİ HEDEF ALINMIŞTIR.

 

            O TARİHLERDE GENİŞ KİTLELERCE RÜYA GİBİ GÖRÜNEN TÜM BU DEĞİŞİKLİKLER, M.KEMAL’İN ÖNDERLİĞİNDE BİRKAÇ YIL İÇİNDE TAMAMLANMIŞTI.

 

            LAİKLİK İLKESİ İSE TÜM BU DEĞİŞİMLERİN TEMELİ OLMUŞTUR. HİÇ ŞÜPHE YOK Kİ, ATATÜRK İNKILABI  DİNİ; BİR VİCDAN VE AHLAK PRENSİBİ  OLARAK KABUL EDİP VE ONU DÜNYA İŞLERİNDEN AYIRIP HAYATIN HER AN

           DEĞİŞEN GERÇEKLERİNİ POZİTİF BİLİMLERE BAĞLAMAKLA, DİN MÜESSESİNE DE BÜYÜK SAYGI GÖSTERMİŞTİR.

 

            ÇOK GÜÇ ŞARTLAR ALTINDA GERÇEKLEŞTİRİLEN İNKILAPLARIN GELECEĞİNİN GÜVENCE ALTINA ALINMASI  MECBURİ VE ZARURİDİR. İNKILAPLARIN GELECEĞİNİN GÜVENCE ALTINA ALINMASI İSE; ATATÜRK İLKELERİNİ RUHUMUZA SİNDİRMEKLE OLUR. HİÇ UNUTULMAMASI GEREKEN BİR HUSUS DA; ATATÜRK İLKE VE İNKILAPLARININ BİR BÜTÜN OLARAK MEYDANA GETİRDİĞİ TÜRKİYE CUMHURİYETİDİR. CUMHURİYET BİZLERE EMANETTİR. TÜRKÜN TARİHİNDE İSE; NE VASİYETE, NE DE EMANETE HİYANET YOKTUR, OLMAMIŞTIR, VE OLMAYACAKTIR.

 

DEVLET ADAMI ATATÜRK

 

            ATATÜRK ULUSLAR ARASI ALANDA; ASKER KİŞİLİĞİ YANINDA DEVLET ADAMI OLARAK DA; ÖZELLİKLE KÖKLÜ REFORMLAR GERÇEKLEŞTİREN BİR SİYASİ LİDER OLARAK YER ALMIŞTIR. ASKERİ ALANDAKİ YETENEK VE NİTELİKLERİNİ, SİYASİ DEHAYA DÖNÜŞTÜRMESİNİ BİLEN; UZAĞI GÖRME YETENEĞİ OLAN ENDER DEVLET ADAMLARINDAN BİRİDİR. ULU ÖNDER’İN BU ÖZELLİĞİNİ BİR ÖRNEKLE VURGULAMAK İSTİYORUM. 1932 YILINDA ATATÜRK GENERAL MAC ARTHUR İLE YAPTIĞI GÖRÜŞME ESNASINDA ŞÖYLE DER; “ALMANYA KISA BİR SÜREDE BÜYÜK BİR ORDU MEYDANA GETİRECEK VE BÜTÜN AVRUPA’YI İŞGAL EDECEKTİR. BİR II.DÜNYA SAVAŞININ PATLAMASI 1945  DEN SONRAYA KALMAYACAKTIR. AMERİKA  GEÇEN SAVAŞTA OLDUĞU GİBİ TARAFSIZ KALMAYACAK VE ALMANYA AMERİKA’NIN SAVAŞA KATILMASI SONUCU YENİLECEKTİR. KORKARIM Kİ DÜNYANIN YENİ BİR FELAKETTEN KORUNMASI İMKANSIZ OLACAKTIR.” TARİHİN AKIŞI  ATATÜRK’ÜN İNSANI GERÇEKTEN ŞAŞIRTAN BU ÖNGÖRÜLERİNİ DOĞRU ÇIKARACAKTIR.

 

            21 NCİ YÜZYILA GİRERKEN BARIŞ, ÖZGÜRLÜK, TÜM İNSANLIĞIN MUTLULUĞU GİBİ KAVRAMLAR YAYGINLIK KAZANIRKEN; M.KEMAL BİR DEVLET ADAMI OLARAK BU GERÇEĞİ 20 NCİ YÜZYILIN BAŞLARINDA GÖRMÜŞTÜ.

 

            30 AĞUSTOS 1922 AKŞAMI; DUMLUPINAR’DA SAVAŞ MEYDANINI GEZERKEN YUNAN CESETLERİYLE DOLU MANZARAYI GÖSTEREREK; “BU MANZARA İNSANLIK İÇİN BİR UTANÇ MANZARASIDIR. ANCAK BİZ BURADA VATANIMIZI KORUYORUZ.” DEMİŞ DAHA SONRA Kİ YILLARDA “VATAN SAVUNMASI DIŞINDA SAVAŞ BİR VAHŞETTİR” DİYEREK BU GÖRÜŞÜNÜ KUVVETLENDİRMİŞTİR.

 

            İZMİR’E GİRDİĞİ GÜN İSE; AYAĞININ ALTINA SERİLEN YUNAN BAYRAĞINI, HEM DE YUNAN KRALININ TÜRK BAYRAĞINI ÇİĞNEDİĞİ HATIRLATILMASINA RAĞMEN “BAYRAK BİR ULUSUN ŞEREFİDİR. ÇİĞNENMEZ,” DİYEREK REDDEDEN ATATÜRK; ULUSLARARASI İLİŞKİLERDE BARIŞI “YURTTA BARIŞ DÜNYA DA BARIŞ” SÖZÜ İLE TEMEL ÜLKÜ HALİNE GETİRMİŞTİR

 

            “EĞER DEVAMLI BARIŞ İSTENİYORSA KİTLELERİN DURUMUNU İYİLEŞTİRECEK ULUSLARARASI TEDBİRLER ALINMALIDIR. İNSANLIĞIN BÜTÜNÜNÜN REFAHI, AÇLIK VE BASKININ YERİNE GEÇMELİDİR. DÜNYA VATANDAŞLARI, HASET AÇGÖZLÜLÜK VE KİNDEN UZAKLAŞACAK ŞEKİLDE TERBİYE EDİLMELİDİR.” DİYEREK TÜM İNSANLIĞI, İNSAN SEVERLİK DUYGUSU VE İNANCINDA BİRLEŞTİRMEYİ AMAÇLAYAN ATATÜRK’ÜN BU İDEAL DÜŞÜNCELERİ, BUGÜNKÜ DÜNYA SORUNLARI İÇİN HALA ÖNEMİNİ KORUMUYOR MU?

            ÜLKEMİZDE; “ATATÜRK; BİR MİLLETİN YENİDEN DOĞUŞU” ADLI ESERİ İLE TANINAN YAZAR LORD KİNROSS, ATATÜRK’ÜN BU YÖNÜNÜ ŞU ŞEKİLDE DEĞERLENDİRMEKTEDİR. “KEMAL ATATÜRK ÇAĞIMIZIN YETİŞTİRDİĞİ EN BÜYÜK DEVLET ADAMLARINDAN BİRİDİR. TÜRKİYE ATATÜRK’ÜN SON 10 YILINDA BAŞARMIŞ OLDUKLARI İLE BATIDAKİ VE DOĞUDAKİ MİLLETLERİ ETKİLEDİ. ANCAK BU  MİLLETLERİN LİDERLERİ, ATATÜRK’TEN ÇOK FARKLI OLARAK DEMOKRASİYİ TEHDİT EDİCİ BİR GÜÇTE KUVVETLENDİLER. ALMANYA’NIN HİTLERİ HÜR MİLLETİNİ ESARETE GÖTÜRMÜŞ, ATATÜRK İSE ESARET ALTINDAKİ ULUSU ÖZGÜRLÜĞE KAVUŞTURMUŞTUR. İTALYA’NIN MUSSOLİNİSİ SİVİL OLDUĞU HALDE BAŞKOMUTANLIK SEVDASINA DÜŞMÜŞ BUNA KARŞILIK ATATÜRK ASKERLİK GÖREVİNİN BİTTİĞİNE İNANDIĞI ANDA SİVİL HAYATA GEÇMİŞTİR. GEREK  HİTLER VE GEREKSE MUSSOLİNİ TOPRAK KAZANMA HIRSLARI İLE KOMŞULARININ HAKLARINA TECAVÜZ ETMİŞLER VE BİRER İMPARATORLUK KURMA SEVDASINA KAPILMIŞLARDIR. ATATÜRK İSE BUNUN TAM TERSİNİ YAPMIŞ BİR İMPARATORLUKTAN BAĞIMSIZ TÜRK DEVLETİ YARATMIŞTIR”

 

            BU KISA KARŞILAŞTIRMADAN DA ANLAŞILACAĞI ÜZERE ATATÜRK’Ü BUGÜNÜN VE YARININ LİDERİ YAPAN BU ÜSTÜN ÖZELLİKLERİDİR. BU EVRENSEL KİŞİLİĞİ NEDENİYLEDİR Kİ ULU ÖNDER 1963 VE 1981 YILLARINDA UNESCO TARAFINDAN TÜM DÜNYA’YA   ÖRNEK İNSAN GÖSTERİLEREK ANILMIŞTIR.

 

            SONUÇ OLARAK ŞUNU SÖYLEYEBİLİRİM Kİ, BİR 10 KASIM GÜNÜ ATATÜRK DE TARİHTEKİ YERİNİ ALDI. ANCAK; SADECE MİLLETİNİN KALBİNDE DEĞİL, ULUSLARARASI ALANDA SİLİNMEZ BİR ETKİ YARATARAK ATATÜRK’ÜN FANİ VARLIĞINDAN UZAK KALMANIN TESELLİSİNİ  O’NUN ŞU SÖZLERİNDE BULMAYA ÇALIŞMALIYIZ.

 

            “İKİ MUSTAFA KEMAL VARDIR. BİRİ BEN ET VE KEMİKDEN GEÇİCİ MUSTAFA KEMAL. İKİNCİ MUSTAFA KEMAL Kİ ONU BEN KELİMESİ İLE İFADE EDEMEM. O BEN DEĞİL BİZDİR. O MEMLEKETİN HER KÖŞESİNDE YENİ FİKİR YENİ HAYAT VE BÜYÜK ÜLKÜ İÇİN UĞRAŞAN AYDIN BİR TOPLULUKTUR. BEN ONLARIN RÜYASINI TEMSİL EDİYORUM. O M.KEMAL SİZSİNİZ, HEPİNİZSİNİZ. GEÇİCİ OLMAYAN, YAŞAMASI VE BAŞARMASI GEREKEN M. KEMAL ODUR.”

 

 

 

 

 

 ANA SAYFA